• Bağlıca Mah. Hilal Cad. No:13/2
  • bilgi@sarehavuz.com
  • Çalışma Saatleri: 9:00 – 18:00
Thumb

Havuz Bakım ve Temizlik

Yüzme havuzlarının imalat sonrası ilk açılışları veya kullanım sezonu öncesi açılışları standartlara uygun olarak yapılmalıdır. Yüzme havuzunun sağlıklı olarak kullanılabilmesi için temizlik ve dezenfeksiyon koşulların tam anlamıyla ve sürekli olarak sağlanması gerekmektedir.
Yüzme havuzu doldurulmadan önce tüm yüzeyin temizlenmesi ve yosun önleyicinin uygulanması gerekmektedir. Dolum sonrasında ise ilk olarak havuz suyunun kimyasallar yardımı ile yüzülebilecek değerlere getirilmesi gerekmektedir.

Yüzme havuzu bakımı, havuz kullanım süresi boyunca belirli aralıklar ile yapılması gereken işlemlerden oluşmaktadır. Bu işlemleri havuz kullanıcısı yapabilir ya da profesyonel bir destek alabilir. Bu işlemleri havuz zeminin ve yüzeyinin temizlenmesi, havuz filtresinin ters yıkama işlemi ile atıklardan arındırılması sonrası kaybedilen suyun doldurulması ve havuz suyunun kimyasal değerlerinin ölçülerek kimyasal takviyesinin yapılması şeklinde sıralanmaktadır.
Gözle görülen pisliklerin yanı sıra gözle görülmeyen tüm mikroorganizmalardan ayrıştırılmış, şeffaf, saydam ve sağlıklı bir havuz kullanımı için havuz suyu bakımınızı ihmal etmemenizi tavsiye ederiz.

Yüzme havuzu imalatı kadar havuzun temizliği ve suyun uygunluğa da büyük önem taşıyor. Havuz suyunun özellikle dezenfekte edilmesi ve yenilenmesi gerekiyor. Aynı zamanda ara ara gerekli havuz kimyasallarıda kullanılıyor. Genel olarak en çok kullanılan havuz kimyasalı kesinlikle klordur. Bunun dışında sodyum hipoklorit yani sıvı klor da kullanılıyor.

Yüzme havuzunun dezenfekte edilmesinde çok büyük önem taşıyor. Dezenfekte ve yeterli temizlik için kullanılan havuz kimyasalları arasında yer alan bir diğer kimyasal ise kalsiyum hipoklorit olarak biliniyor. Bunların yanında sodyum ve asit gronül klor da kullanılıyor. Bu kimyasallar yüzme havuzlarında dezenfektan etkisi yarattığı gibi suyun pH değerlerini de normal seviyelerde tutuyor. Bu havuz kimyasalları kullanılmasına ek olarak yosun giderici kimyasalları da eklemek mümkündür. Yosunların yok olmasını sağlayan bu kimyasallar aynı zamanda tekrar yosun oluşumunu da engelliyorlar. Bu sayede havuzun sterilliği de korunmuş oluyor.

Ankara ili içerisinde SARE Havuz & SPA olarak, havuz hazırlama, havuz bakım ve havuz kimyasalları tedariki ve uygulama hizmetleri vermekteyiz. Yüzme havuzunuz ile ilgili ihtiyaçlarınız ve detaylı bilgi için firmamızı arayabilirsiniz.

Thumb
Thumb

Ara